Gi miljøet et kys og et Gram

 

Glaskeramik uden arsenik
De glaskeramiske kogeplader er blevet utroligt populære på grund af det flotte og stilrene look, den lette rengøring og den høje funktionalitet. Men for at opnå en helt klar og glat overflade har tungmetallet arsenik været et nødvendigt tilsætningsstof i fremstillingsprocessen.

Arsenik er kilde til omfattende miljøproblemer, og derfor er det et stort skridt fremad, at SCHOTT, som den første og eneste producent i verden, nu kan fremstille glaskeramik til kogeplader uden at bruge det giftige stof arsenik.

Hos GRAM sætter vi pris på kombinationen af kvalitet og miljøhensyn, og derfor anvender vi ikke anden glaskeramik end den nye generation SHOTT CERAN.

Økologi og miljø i køkkenet
Økologi er efterhånden en kærkommen gæst i mange danske køkkener, og hensynet til miljøet er for de flestes vedkommende et bevidst og velovervejet valg. Mulighederne for at tage hensyn til miljøet bliver da heldigvis også flere og bedre. Både når det gælder fødevarer og forbrugsgoder.
I nogle tilfælde kan vi selv bidrage med små-justeringer på hjemmefronten. I andre tilfælde er vi som forbrugere afhængige af, at producenterne udtænker nye og mere avancerede metoder for produktion.

Skru ned for forureningen med SCHOTT
Det er nok de færreste, der har tænkt på, at man tidligere var nødt til at anvende tungmetallet arsenik i fremstillingen af glaskeramiske kogeplader – for at få en glat og klar overflade.
Men der findes nu et reelt alternativ. SCHOTT, den førende tyske producent af højteknologisk glas, har som de første og eneste på markedet udviklet en metode til fremstilling af smukt og klart glaskeramik uden brug af arsenik. Hos GRAM har vi taget imod denne vigtige miljøgevinst med kyshånd.
Det miljøvenlige glas SCHOTT CERAN anvendes til GRAMs glaskeramiske kogeplader og på GRAMs nye komfurer med glaskeramik.

Skru op for varmen med GRAM
Nu er det ikke sikkert, at du forbinder GRAM med meget andet end køleskabe. Det er ganske rigtigt også sådan det hele startede, men der er kommet meget til, siden GRAM tilbage i 1960 lancerede de første køle/fryseskabe i Danmark.
GRAMs sortiment omfatter nu et totalt program af kogeplader, komfurer, indbygningsovne, emfang, opvaskemaskiner og selvfølgelig køle- og fryseskabe.

 
Få mere at vide om…
 
Glaskeramik uden arsenik
Kogeplader
Komfurer
Indbygningsovne
Emfang