Spørgsmål
Kan jeg sætte håndtag på et integreret skab?
Et integreret køle / fryseskab er ikke beregnet til at være monteret med håndtag, da det i sagens natur er beregnet til at stå inde bag ved en køkkenlåge, hvor håndtaget er monteret.
Der er dog intet til hinder for, at montere et håndtag på køleskabets låge, selv om man må være lidt forsigtig med placeringen og brugen af håndtaget.
Placer håndtaget på den ønskede placering, og mærk af hvor håndtaget skal skrues fast.
Med en spids dorn eller et 1 1/2 mm bor udformes et hul ved markeringerne, hvorefter håndtaget monteres. For at gøre samlingen ekstra stabil, kan der monteres dobbeltklæbende tape på kontaktpunkterne mellem håndtag og låge.
Ved montage af det integrerede skab uden yderlåge, skal man være opmærksom på, at en eventuel magnet oven på døren ikke må fjernes. Den tjener til formål at fortælle styringen når lågen er lukket, og skabet vil ikke kunne fungere uden magneten er på plads.





